Windows sunucularda .htaccess ile mod_rewrite fonksiyonu

Windows sunucularda .htaccess ile mod_rewrite fonksiyonu
29 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.811 kez okundu.

Sunucu cephesine bakıldığı zaman ağırlıklı olarak Linux tabanlı sunucular karşımıza daha çok çıkıyor. Fiyat ve performans açısından bakılınca daha cazip geliyor. Diğer bir nedense php uygulamalarının çok daha fazla olması ve olanlarında yüksek kalitede var olması.
Linux sistemlerin dezavantajları da mevcut. Kurulum aşaması bir bilgi istiyor ki azımsanacak bir bilgi değil. Genelde hizmet aldığınız firmalar bu sorunları çözüyor. Fakat güven sorunu nedeniyle bilgi paylaşmak istemiyor olabilirsiniz.
Windows sunucularda Microsoft ürünlerinin yanı sıra php gibi dillerde çalıştırılabiliyor. Ancak tam destek verilmediği konusunda şikâyetler var. Bu şikâyetlerin biriside mod_rewrite fonksiyonu. Bilindiği üzere Linux sunucularda .htaccess dosyası aracılığıyla yapılan bu işlemde Microsoft iss platformu tanımıyor. Php yüklediyseniz gene fayda yok. Apache yüklü olması gerekiyor ki o zamanda iss çalışmayacak ve asp, asp.net platformundan faydalanamayacaksınız.
Bu noktada gene bir çözüm var. Bu çözüm isapi olarak çalıştırdığınız php küçük bir ayardan sonra . htaccess dosyalarınızı tanımaya başlayacaktır.
Nedir bu ayar?
Bu ayar bilgisayarınızda “httpd.conf” aratarak not defteri gibi bir uygulamayla açıyorsunuz ve burada AccessFileName .htaccess olan satırı buluyorsunuz. Daha sonra bu satırları AccessFileName htaccess.txt olarak değiştiriyorsunuz. ISS yeniden başlatıyor ve sitenizin ana dizinindeki .htaccess dosyasını htaccess.txt olarak değiştiriyorsunuz. Ve artık mod_rewrite özellğimiz artık Windows sunucunuzda çalışmaya başlıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git