Tırnak Mantarı Tedavi Yöntemleri

Tırnak Mantarı Tedavi Yöntemleri
18 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 2.040 kez okundu.

Tırnaklarda beyazdan sarıya doğru dönen bir renk değişikliği varsa, beyaz lekeler oluşuyorsa ve tırnak kalınlaşmışsa; tırnak mantarı enfeksiyonu bulunuyor demektir. Daha sık olarak ayak tırnaklarında oluşan tırnak mantarı, el tırnaklarında da oluşabilmektedir. Tırnak mantarı önemsenmeyen bir rahatsızlık gibi gözükse de tedavi edilmediğinde, selülit ve erizipel gibi yumuşak doku enfeksiyonlarına sebep olabilmektedir. Tırnak mantarı ilerleyen bir hastalık olduğu için de tedavi edilmediği takdirde daha fazla yayılacaktır. İlk başta acısız olan ve sadece görüntü de rahatsızlık veren tırnak mantarları, ilerlemesi durumunda acı vermeye başlayabilir, hatta tırnak kayıpları bile olabilme riski vardır.

Tırnak mantarı oluşmaması ve oluşanın tedavi edilebilmesi için öncelikli olarak ayak bakımına özen gösterilmelidir. Özellikle ayak temizliğine çok önem verilmelidir. Tırnak mantarı bulaşıcı olduğu için  başkalarıyla ortak havlu, ayakkabı ve terlik kullanılmamalıdır. Havuza gidildiğinde mutlaka terlik kullanılmalıdır. Ayakkabılar temiz tutulmalı ve gün aşırı havalandırılarak farklı ayakkabılar kullanılmalıdır. Hava olan pamuklu çoraplar tercih edilmeli ve çok terleyen ayaklar varsa gün içinde çoraplar değiştirilmelidir.  Ayaklar sık sık yıkanmalı ve anti bakteriyel sabun ile temizlenmelidir.  Ayaklar yıkandığı zaman iyice kurulanmalıdır. Asla nemli ve ıslak kalmamalıdır. Tırnakları çok dipten kesmemek gereklidir. Ayrıca manikür ve pedikür yaptırılıyorsa kullanılan malzemelerin steril olmasına çok dikkat edilmelidir.

Ayak mantarlarından kurtulmak için çok basit bir yöntem bulunmaktadır.  2 litre ılık suya 1 çorba kaşığı karbonat koyarak bu eritilmeli ve bu suda ayaklar 20 dakika bekletilmelidir. Bu uygulama hergün düzenli olarak yapılmalıdır. Ayaklar sudan çıkartıldığında güzelce kurulanmalı ve ıslak kalmamasına dikkat edilmelidir. Bu yöntemle hem ayak kokusundan hem de ayak mantarından kurtulmuş olunacaktır.

Ancak tırnak mantarı ayak mantarı gibi bu tür yöntemlerle kendi kendine iyileşmediği için mutlaka tedavi edilmelidir. Bunun içinde doktora başvurulmalı ve doktorun vermiş olduğu ilaç ve kremler kullanılmalıdır. Bu kremler kullanıldığında 3-7 hafta içinde tırnak mantarı tedavisi mümkün olmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git