OSTEOPORUZUN KADINLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

OSTEOPORUZUN KADINLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
27 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.666 kez okundu.

Osteoporoz, vücuttaki kemiklerin sertlik derecelerinin azalması ve kalitelerinin bozulması sonucu zayıf ve kırılabilir hale gelmesi ile ortaya çıkan ve tüm iskelet sistemini etkileye bir hastalıktır. Osteoporoz, yaşam süresinin uzaması, yaşlı nüfusun artması ile günümüzde sık görülen hastalıklardan biridir.

Yapılan araştırmalar 50 yaş üzerinde 10 kadının 3’ünde yaşamının bir kısmında kırık yaşayacağı görülürken, uzmanlar korunma yolunun en iyi tedavi yöntemi olduğunu savunuyor.

Dünya da en sık görülen kemik hastalığıdır, yaşam süresinin uzaması ile nüfusun yaşlanması osteoporoza bağlı olan kemik kırılmalarının sıklığında çok önemli bir artış meydana getirmiştir. Tedavi edilebilir ve önlenebilir bir hastalıktır. Sadece Abd’ de osteoporozlu hastaların yaklaşık yarısı durumunun farkında değil, osteoporoz nedeni ile yılda 1,5 milyon kemik kırığı meydana gelmiştir. Bu kırıklardan kalça kırığı teşhisi konulan hastaların her 5 tanesinden 1’i ortalama 1 yıl içinde yaşamını kaybetmektedir. Dünya genelinde yapılan araştırmalarda kalça kırığı 1990 yıllarında 2 milyona yaklaşmıştır. Uzmanların tahminlerine göre 2050 yılı için ön görülen rakam 6 milyonu aşmaktadır. Dünyada yaklaşık 200 milyon kadın osteoporoz tedavisi görmektedir.

Osteoporozun tamamen tedavisi olmamakla birlikte farklı tedbirler alarak önüne geçilebilmektedir.

Kalsiyum alımı çok önemlidir Hormonal tedavi görenler için günde 1.000 mg kalsiyum alınması uygun görülürken, hormonal tedavisi olmayanlar için günde 1.500 mg kalsiyum alımı önerilmektedir. Menapozdaki kadınlara ise uygulanan hormonal tedavi kemik kaybını önleyen tedavi türlerinden biridir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git